PROCEDURA FUNKCJONOWANIA PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 4 W OZIMKU W STANIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO.

PROCEDURA FUNKCJONOWANIA

PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 4

W OZIMKU W STANIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO.

 

 

Procedura funkcjonowania przedszkola w stanie zagrożenia epidemicznego  dla Przedszkola Publicznego nr 4 w Ozimku, przygotowana na podstawie Wytycznych Przeciwepidemicznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki w wieku do lat 3 wydanych na podstawie  art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322,374 i 567)

 

 

       I.            ZASADY PRZYJĘĆ DZIECI DO PRZEDSZKOLA

Pierwszeństwo do opieki mają dzieci:

  1.      pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  2.      rodziców/opiekunów obojga pracujących, z wyłączeniem rodziców/opiekunów pracujących zdalnie.

   II.            ORGANIZACJA OPIEKI W PRZEDSZKOLU

 

  1.      Jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali.
  2.      W grupie może przebywać do 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2.
  3.      Do grupy przyporządkowani są ci sami i stali opiekunowie.
  4.      Ilość utworzonych grup uzależniona jest od możliwości kadrowych.
  5.      Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m kwadratowe na 1 dziecko i każdego opiekuna.

(Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących).

  1.      W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.
  2.      Dziecko nie może zabierać ze sobą do przedszkola żadnych przedmiotów i zabawek.
  3.      Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w razie potrzeby częściej.
  4.      Przedszkole zostanie tak zorganizowane, aby uniemożliwić stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
  5.                 Nauczyciele i personel obsługowy powinni zachować dystans między sobą, w każdej przestrzeni wynoszący minimum 1,5 m.
  6.                 Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz z personelem opiekującym się dziećmi.
  7.                 Zaleca się korzystanie z pobytu na świeżym powietrzu (ogród przedszkolny) przy zachowanej maksymalnej odległości od siebie i zmianowości grup.
  8.                 Sprzęt ogrodowy dopuszczony  do zabawy musi być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany po każdej grupie dzieci przez wyznaczonego pracownika. Dzieci nie mogą korzystać ze sprzętów zabezpieczonych taśmą.
  9.                 Nie można organizować wyjść poza teren placówki.
  10.                 Rodzic/opiekun dziecka w celu szybkiej komunikacji z przedszkolem (w sytuacjach nagłych, chorobowych) jest zobowiązany do podania numerów kontaktowych. Rodzice muszą być cały czas dostępni pod podanym telefonem.
  11.                 Numery telefonów do szybkiego kontaktu z rodzicami znajdują się w sali grupy I.
  12.                 W przedszkolu wyznacza się pomieszczenie, bądź miejsce izolacji dla dzieci przejawiających objawy chorobowe z zachowaniem 2 m odległości od innych osób i powiadamia się niezwłocznie rodziców/ opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka.
  13.                 Numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno- epidemiologicznej, służb medycznych znajdują się na tablicy ogłoszeń przy sekretariacie.

 

  1.             PRZYPROWADZANIE I ODBIERANIE DZIECI Z PRZEDSZKOLA

 

  1.        Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
  2.         Wyznaczony pracownik dokonuje pomiaru temperatury termometrem bezdotykowym.
  3.        Pracownik przedszkola sprawdza temperaturę każdego dziecka termometrem bezdotykowym zarówno po przyprowadzeniu dziecka do placówki przez rodzica/opiekuna, w trakcie dnia oraz w przypadku zauważenia niepokojących objawów.
  4.        Osoby przyprowadzające/odbierające dzieci muszą zachować dystans minimum 2 metrów od pracowników przedszkola i innych dzieci i ich rodziców. Muszą rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności – osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcją rąk. Dzieci do przedszkola przyprowadzane i odbierane są wyłącznie przez osoby zdrowe.
  5.        Dzieci  odbierane i wydawane będą przez personel przedszkola w przedsionku placówki z zachowaniem zasad higieny.

 

  1.        Dziecko, które ukończyło 4 rok życia, rodzic wyposaża w indywidualną osłonę nosa i ust w drodze do i z przedszkola, i zabiera ją ze sobą.
  2.        Dzieci w przedszkolu nie używają indywidualnej osłony nosa i ust.

 

  1.             HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI

 

  1.       Przed wejściem do budynku wszystkie osoby dorosłe muszą zdezynfekować ręce.
  2.       Obowiązuje  regularne mycie rąk wodą  z mydłem przez pracowników i dzieci. Należy  dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
  3.       W przedszkolu prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i  w pomieszczeniach spożywania posiłków, włączników.
  4.       Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Należy ściśle przestrzegać czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, zabawek tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  •         W trakcie dezynfekcji dzieci znajdują się w bezpiecznej odległości od dezynfekowanych powierzchni.
  •         Toalety należy dezynfekować na bieżąco.
  1.       Personel opiekujący się dziećmi powinien być zaopatrzony w indywidualne środki ochrony osobistej – do użycia w razie konieczności przeprowadzenia zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji.
  2.       W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.

 

   V.            ŻYWIENIE

 

  1.      Przy organizacji żywienia należy przestrzegać warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego.
  2.      Należy bezwzględnie stosować zasady szczególnej ostrożności:
  •         Przestrzegania odległości stanowisk pracy.
  •         Używania jednorazowych rękawiczek.
  •         Osłanianie ust i nosa.
  1.      Pracownicy kuchni przygotowujący posiłki dla dzieci stosują się do zasad szczególnej ostrożności poprzez stosowanie środków ochrony osobistej oraz płynówdezynfekujących do czyszczenia powierzchni, sprzętów kuchennych, opakowań produktów, naczyń stołowych oraz sztućców.
  2.      Dzieci korzystają z posiłków w miejscach do tego przeznaczonych i spełniających warunki szczególnej higieny.
  3.      Dezynfekowanie blatów stołów i krzeseł musi odbywać się po każdym posiłku.
  4.      Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 60stopni C lub wyparzane.

 

  1.             POSTEPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U DZIECKA
  2.      Do przedszkola mogą być przyprowadzane jedynie zdrowe dzieci, bez jakichkolwiek objawów chorobowych. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
  3.      W przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych u dziecka należy je natychmiast odizolować do wyznaczonych pomieszczeń  z zapewnieniem minimum 2m odległości od innych osób (gabinet logopedyczny, sala dydaktyczna grupy V). Dziecko pozostaje pod opieką wyznaczonej osoby dorosłej.
  4.      Jeżeli w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu wystąpią objawy chorobowe, rodzice/opiekunowie zostaną o tym niezwłocznie poinformowani  w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
  5.      Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (poręcze, uchwyty, klamki itp.).
  6.      Rodzice zobowiązani są do stosowania się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
  7.      Wykaz telefonów do szybkiego kontaktu z rodzicami znajduje się w wyznaczonym miejscu w sali grupy pierwszej.

 

  1.             POSTEPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PERSONELU

 

  1.      Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
  2.      Pracownicy powyżej 60 r. życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi przed ewentualnym podjęciem pracy, składają oświadczenie o świadomości zagrożeń epidemicznych. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 3 do niniejszej procedury.
  3.      W przedszkolu wyznaczone jest pomieszczenie, bądź obszar do izolacji osoby przejawiającej objawy chorobowe. (gabinet logopedyczny, sala dydaktyczna grupy V)
  4.      Pracownicy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie przychodzą do pracy,  pozostają w domu, kontaktują się telefonicznie ze stacja sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. Pracownik powinien niezwłocznie poinformować dyrektora o zaistniałej sytuacji.
  5.      W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem  należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych dzieci.
  6.      Niezwłocznie  powiadomią się właściwą  powiatową stacje sanitarno-epidemiologiczną i ściśle stosuje  do wydawanych instrukcji i poleceń.
  7.      Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (poręcze, uchwyty, klamki itp.).
  8.      W razie zaistniałej sytuacji epidemiologicznej numery telefonów do szybkiego kontaktu znajdują się na tablicy ogłoszeń przy sekretariacie.
  9.      Dyrektor lub osoba wyznaczona sporządza listę osób przebywających w tym samym czasie w części przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.

 

  1.             RODZICE, OPIEKUNOWIE PRAWNI
  2.      Rodzice zobligowani są do poinformowania, w jakich godzinach dziecko będzie przebywać w przedszkolu w okresie zagrożenia epidemicznego COVID-19.
  3.      Rodzice zobowiązani są do przestrzegania wyznaczonych godzin przyprowadzania i odbierania dziecka.
  4.      W celu zminimalizowania zagrożenia rodzice/opiekunowie mogą przebywać jedynie w wyznaczonej przez przedszkole przestrzeni.
  5.      Rodzice wyrażają zgodę na pomiar temperatury dziecku termometrem bezdotykowym przez pracowników Przedszkola.
  6.      Rodzice zobowiązują się do stałego i bieżącego informowania o stanie zdrowia swojego dziecka a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego stanu zdrowia, są zobligowani do  nieprzyprowadzania dziecka do przedszkola.
  7.      Rodzice zobowiązują się po podpisania oświadczenia, obejmującego swym zakresem powyższe punkty, jednocześnie akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury.
  8.      Oświadczenie stanowi Załącznik nr 3 do niniejszej procedury.

 

  1.             POSTANOWIENIA KOŃCOWE
  2.      Wszyscy pracownicy przedszkola są zobowiązani do podpisania oświadczenia, akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury oraz Wytycznych przeciwepidemicznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki w wieku do lat 3 wydanych na podstawie 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322,374 i 567) wraz ze wszystkimi kolejnymi aktualizacjami. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej procedury.

Załączniki:

  1.      Załącznik nr 1- Oświadczenie pracownika powyżej 60 r. życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi
  2.      Załącznik nr 2 – Oświadczenie rodzica
  3.      Załącznik nr 3- Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z procedurami

 

 

DOKUMENT OBOWIĄZUJE Z DNIEM PODPISANIA.

 

 do góry