PROCEDURA PRZEBYWANIA DZIECI NA TERENIE OGRODU PRZEDSZKOLNEGO W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 4 W OZIMKU W OKRESIE PANDEMII.

1.      Codziennie przed wyjściem dzieci na teren ogrodu przedszkolnego woźny,  ma obowiązek sprawdzić, czy na jego obszarze nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa dzieci i innych użytkowników. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast powiadamia dyrektora placówki.
  2.      Każdorazowo przed wyjściem do ogrodu sprzęty/przedmioty do których dzieci będą miały dostęp muszą zostać umyte z użyciem detergentu  lub zdezynfekowane. Czynności wykonuje woźny lub osoba wyznaczona przez dyrektora. Potwierdzenie odnotowuje się w karcie „Rejestr mycia i dezynfekcji ogrodu przedszkolnego”.
  3.      Urządzenia rekreacyjne wyłączone z użytkowania, nie poddane dezynfekcji są odpowiednio zabezpieczone taśmą.
  4.      Na placu zabaw obowiązuje zakaz korzystania z piaskownicy.
  5.      Na terenie placu zabaw nie mogą przebywać rodzice/opiekunowie prawni oraz osoby trzecie.
  6.      W ogrodzie przedszkolnym mogą przebywać jednocześnie trzy grupy w wydzielonych strefach, przy czym nauczyciele mają obowiązek dopilnować, aby dzieci z poszczególnych grup nie kontaktowały się ze sobą.
  7.      Wyjście grup na plac zabaw odbywa się w systemie zmianowym, zgodnie z ustalonym harmonogramem.
  8.      Każdorazowo przed wyjściem na plac zabaw przedszkola nauczyciele zobowiązani są do omówienia i przypomnienia dzieciom  zasad dotyczących bezpiecznego przebywania na terenie ogrodu przedszkolnego (Zbiór norm i zasad obowiązujących w Przedszkolu Publicznym Nr 4 w Ozimku). Nauczyciel dokonuje odpowiedniego zapisu w dzienniku zajęć.
  9.      Nauczyciel przed wyjściem na plac zabaw zobowiązany jest dopilnować, żeby dzieci skorzystały z toalety oraz zostały napojone.
  10.               W szatni może przebywać jednocześnie tylko jedna grupa.
  11.               Dzieci przemieszczają się z budynku przedszkola na ogrodzony plac zabaw pod opieką nauczyciela i woźnej – grupy starsze, nauczyciela, pomocy nauczyciela i woźnej – grupy najmłodsze.
  12.               Nauczyciele w czasie pobytu dzieci na plac zabaw mają obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem oraz organizowania swoim wychowankom warunków do bezpiecznej zabawy.
  13.               Nauczyciel udostępnia dzieciom sprzęt i zabawki, które można skutecznie zdezynfekować np. piłki.

1.               Nauczyciele powinni być w bezpośrednim kontakcie ze swoimi podopiecznymi.  Nauczyciel zobowiązany jest natychmiast reagować na wszelkie sytuacje lub zachowania dzieci stanowiące zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, np. zbliżanie się do ogrodzenia i rozmawianie z przygodnymi osobami.
  2.               Podczas pobytu w ogrodzie dzieci mogą skorzystać z toalety znajdującej się w przedszkolu tylko pod opieką pomocy nauczyciela/woźnej która dopilnuje, by dziecko po pobyciu w toalecie umyło ręce.
  3.               Podczas zabaw na placu wszystkie furtki i bramy wjazdowe powinny być zamknięte.
  4.               Nauczyciel nie korzysta z placu zabaw z dziećmi w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (np. deszcz, silny wiatr, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, burza, zła jakość powietrza).
  5.               O wszelkich zauważonych usterkach, nieprawidłowościach nauczyciel lub inny pracownik zawiadamia woźnego lub swoich przełożonych.
  6.               Dzieci wracają do przedszkola pod nadzorem nauczyciela i woźnej, nauczyciela i pomocy nauczyciela grupy najmłodsze.
  7.               Po powrocie z ogrodu przedszkolnego dzieci dokładnie myją ręce pod nadzorem nauczyciela lub pomocy nauczyciela.
  8.               Rodzic ma obowiązek dostosować ubiór dziecka do panujących warunków atmosferycznych oraz jest zobowiązany do zaopatrzenia dziecka w odpowiednie nakrycie głowy w przypadku słonecznej pogody.
  9.               Dziecko może zostać odebrane z terenu placu zabaw wówczas, gdy rodzic/ prawny opiekun dotrze na miejsce pobytu grupy - nie przekraczając strefy wydzielającej plac zabaw zgłosi nauczycielowi gotowość odbioru dziecka, pracownik przedszkola podprowadzi dziecko i przekaże je pod opiekę rodzica/ opiekuna.

Procedura obowiązuje od dnia 01.09.2020