Nasze przedszkole realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.Logo programu 

Celem programu jest rozwijanie czytelniczych zainteresowań dzieci poprzez zagwarantowanie im dostępu do nowości wydawniczych oraz organizację wydarzeń promujących czytelnictwo. W ramach realizacji programu nasze przedszkole otrzymało rządowe wsparcie w formie dotacji w kwocie 3.000 zł  na zakup książek. Wkład własny przedszkola wyniósł 750 zł. – przeznaczony na organizację wydarzeń promujących czytelnictwo

Wizyta dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 4 w bibliotece Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ozimku

Jednym z ważnych celów pracy dydaktyczno-wychowawczej naszego przedszkola jest wprowadzanie wychowanków w świat literatury oraz kształtowanie nawyku stałego kontaktu z książkami, które bez wątpienia mają silny wpływ na ich rozwój. W związku z tym poszukujemy różnorodnych form aktywności przedszkolaków, aby w atrakcyjny sposób zachęcać ich do zainteresowania się literaturą dziecięcą.

22 lutego dzieci z grupy II miały przyjemność odwiedzić bibliotekę szkolną w Szkole Podstawowej Nr 1. Spotkaliśmy się tam z ciepłym i życzliwym powitaniem przez panią dyrektor Małgorzatę Wronowską oraz panią bibliotekarkę Grażynę Świercz, która w niezwykły i magiczny sposób potrafi zachęcić do czytania książek. Nasze czytelnicze spotkanie poświęcone było znanym dzieciom baśniom i bajkom. Z zapartym tchem wysłuchaliśmy baśni autorstwa Charlesa Parraulta „Kopciuszek”, w której autor stara się w prosty sposób przekazać najważniejsze prawdy rządzące naszym życiem. Piękne czytanie pani Grażyny zachęciło wszystkich do uważnego słuchania, a treść baśni stała się inspiracją do zorganizowania ciekawych zabaw. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki obrazkowe związane tematycznie ze znanymi bajkami, rozpoznawały lubianych bohaterów. W nawiązaniu do różnych postaw życiowych bohaterów baśni, dzieci za pomocą historyjek obrazkowych nazywały pozytywne i negatywne zachowania dzieci w codziennych sytuacjach. Zabawa ta dała uczestnikom spotkania wiele korzyści edukacyjnych i wychowawczych.

Na zakończenie tej niezwykłej czytelniczej przygody pani Grażyna wręczyła małym czytelnikom własnoręcznie wykonane zakładki do książek z miłą , słodką niespodzianką. Wizyta w szkolnej bibliotece bardzo spodobała się naszym przedszkolakom. Bezpośredni kontakt dzieci z miejscem, w którym można wypożyczyć książkę do domu na pewno zachęci je do częstego sięgania po ciekawą lekturę.

Dziękujemy pani Grażynie Świercz za zorganizowanie bardzo interesującego wydarzenia czytelniczego. Miła i życzliwa atmosfera świadczy o tym, że Szkoła Podstawowa Nr 1 w Ozimku jest przyjaznym miejscem dla dzieci, a w przyszłości uczniów tej szkoły.

Krystyna Helman

Galeria
 do góry