W ramach realizacji tematyki – Polska moja ojczyzna -  dzieci z grupy I i II na zaproszenie starszaków  uczestniczyły w spotkaniach czytelniczych, podczas których zapoznały się z wybranymi , najciekawszymi legendami warszawskimi i krakowskimi. Maluszki  wraz ze starszakami z zainteresowaniem wysłuchały legendy „O smoku wawelskim”, następnie pięknie pokolorowały obrazek przedstawiający legendarnego smoka. Dzieci utrwaliły również znajomość  symboli narodowych, oglądając film edukacyjny, pt: „Polskie symbole narodowe”. Spotkanie z grupą II rozpoczęło się od pięknej interpretacji wiersza Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”, w wykonaniu Pani Grażyny Krzyś. Starszaki przekazały młodszym koleżankom i kolegom swoją wiedzę na temat symboli i barw ojczystych. Zaprosiły ich również do wspólnej improwizacji tanecznej do piosenki „Polskie smaki”. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały legendy „Złota kaczka”, którą czytała Pani Grażyna. Przygody szewczyka Lutka, zachęciły dzieci do dyskusji na temat zachowania młodego bohatera oraz szukania odpowiedzi na pytanie – Czego uczy nas ta legenda?  Wspólnie doszliśmy do wniosku, że wielkie bogactwo i możliwość spełniania wszelkich zachcianek same z siebie nie dają szczęścia, zwłaszcza, gdy nie można się tym dobrem dzielić z drugim człowiekiem, który jest w potrzebie. Zatem źródłem prawdziwego szczęścia jest radość, jaka wypływa z obdarowywania innych.

Legendy to nie tylko przestarzałe historie zawierające skomplikowane wątki i trudne nazwy. To przede wszystkim ciekawe opowieści, które pozwalają rozwijać wyobraźnię przedszkolaków. Odpowiednio dobrane i zaprezentowane są świetną bazą do pogłębiania wiedzy, nabywania nowych umiejętności u dzieci i prowadzenia ciekawych rozmów.